שיגעון גדלות או גאונות? אילון מאסק רוכש את טוויטר ב44 מילארד דולר

מגלומן? חולה שליטה? או האיש שישנה את העולם? (ואולי גם יציל אותו לפי חזונו)

מה שבטוח – הוא האיש העשיר בעולם עם 240 מיליארד דולר נכון לאפריל 2022, ואת זה אף אחד לא יכול לשלול ממנו.

לא כל אחד יכול לקנות את טוויטר ב44 מיליארד דולר – רק כדי לשנות את ההתנהלות שלה, שבעיניו פוגעת בחופש הביטוי.

"דיקטטור". "הזוי". "קונטרול פריק". הם רק חלק קטן מאוד מכל כך הרבה כינויים שקראתי בתגובות לכתבות  שהתפרסמו בנושא. האם הוא כל אלה, אחד, או בכלל לא?

בואו נכיר קצת.

מאסק נולד ב 1971 בדרום אפריקה, הבכור מ 3 אחים. בגיל צעיר מאוד הוא אובחן כמחונן- על, אבל מבחינה חברתית ורגשית – התקשה מאוד. יש גם סיפורים על כך שאבא שלו התעלל בו רגשית. בבית הספר הוא סבל מבידוד חברתי, הוא ידע שהוא חכם, ותיקן את חבריו (וגם את המורים) בכל הזדמנות, ואלו בתמורה – החטיפו לו מכות. מהר מאוד הוא הבין שעדיף לו בחברת עצמו, ונשאב לתוך עולם של קריאת ספרי מדע ושל קומיקס גיבורי על – 2 תחומים שכנראה יצרו את מי שהוא היום.

באחת מתוכניות האירוח השנה, חשף אילון מאסק לעולם שהוא מאובחן עם תסמונת אספרגר. "אני כנראה האדם היחיד בעולם עם אספרגר שמנחה את תכנית הערב" הוא אמר, ובזה נגמר הדיון על ה"תווית". (מאוחר יותר התברר שהוא לא הראשון, אבל זו לא הנקודה).

אז מה יש לנו כאן?

מחונן על, מאובחן על הרצף האוטיסטי, עם חזון לשנות (ולהציל) את העולם, ותוכנית אחת שבינתיים עובדת לו לא רע, והפכה אותו לאיש העשיר בעולם שלחזונו – יציל את האנושות.

אף אחד לא מגדיר אותו

מעגל התסכול האמיתי של אנשים נובע מאחיזה חזקה בהגדרות ובתוויות. מחוסר היכולת שלנו לשחרר אותן ולהיפרד מהן. אמונות שסיגלנו לעצמינו עוד בילדות, ואנחנו לוקחים איתנו לכל החיים. "אני לא יכולה ללמוד, יש לי ADHD אמרה לי אחת הנשים שליוויתי. "אף אחד לא מכיר אותי, למה שישלמו לי" אמרה לי מישהי אחרת. "אני לא טכנולוגית, אין סיכוי שאשב מול המחשב" "אני לא יודעת לדבר עם אנשים, אז אין סיכוי שאהיה עצמאית". "מי אני בכלל". ויש עוד כל כך הרבה אמונות ותוויות שהיריעה קצרה מלהכיל.

אנחנו מרימים עיניים בהערצה לאנשים אחרים, שפרצו גבול ועוד גבול ועוד גבול.

אילון מאסק הוא אחד מהם. אותו אחד שבבית הספר הרביצו לו, היה מבודד חברתית, מאובחן על הרצף האוטיסטי, בן להורים גרושים, וכביכול – נקודת התחלה לא ממש טובה לאף אחד.
תגידו שהוא מחונן-על? זה נכון. יודעים כמה מחוננים מסתובבים ביניכם שלא עשו שום דבר עם הכישרון הזה שלהם? המון. מחקרים מראים שהמון אנשים שאובחנו בצעירותם כמחוננים עובדים בעבודות רגילות, ולא באמת פורצים דרך בזכות הכישרון הזה שלהם. גם אתם בטוח מכירים אנשים שהיו מאוד מוכשרים בתחום כלשהו, אבל הניחו לחלום הזה בצד. וכמה אנשים מצליחים יש בעולם שלא אובחנו כמחוננים?

לשכתב את הסיפור שלנו

אילון מאסק הוא אדם כמוני כמוך, עם נקודת התחלה לא משהו, אבל עם כלי אחד חזק במיוחד – היכולת לשכתב את הסיפור שלו, להיפטר מההגדרות ותוויות, להחליט מי הוא יהיה, ולהצליח פעם אחר פעם.

מה יהיה עם טוויטר בעוד 10 שנים? אין לי מושג. האם תהיה מושבה אנושית במאדים? אולי.

מה שבטוח זה דבר אחד – מי שמוכן להשאיר את העבר מאחור, להיפרד מתוויות ותיוגים, יכול למצוא את עצמו יום אחד על הירח 😉

אל תפספסי את המאמר הבא שלי

קרן דניאלי

מנטורית, מרצה, מאמנת ויועצת עסקית מוסמכת מייסדת שיטת “שפת האושר”

What are you looking for?

נולדת להצליח!

האומץ והביטחון להגשים את עצמך.

אני מזמינה אותך לחוויה מיוחדת ומעוררת השראה: סמינר נולדת להצליח

הגיע הזמן להגשים את עצמך
כי כשמתחילים בך
זה ממש פשוט להצליח.